هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

هاوینگ یا Halving بیت کوین اتفاقی است بعد از ماین هر ۲۱۰۰۰ بلاک روی بلاک چین و تقریباً هر ۴ سال یک بار رخ می‌دهد و پاداش استخراج را ۵۰ درصد کم می‌کند.

در حال حاضر پاداش استخراج ۶.۲۵ بیت کوین است و پس از هاوینگ به ۳.۱۲۵ خواهد رسید. هاوینگ تا حدود سال ۲۱۴۰ ادامه پیدا می‌کند و در آن زمان بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت.

از آنجایی که رویداد هاوینگ در واقع نرخ عرضه بیت کوین‌های جدید یا همان عرضه را نصف می‌کند، به عقیده کارشناسان این رویداد تأثیر قابل‌توجهی بر قیمت بیت کوین می‌گذارد و می‌تواند ارزش بیت کوین را در طول زمان افزایش دهد.


استخراج بیت کوین و Halving

بیت کوین با تکیه بر کامپیوترهایی کار می‌کند که نود (Node) نام دارند.

در واقع نود یک سری رایانه هستند که نرم‌افزار بیت کوین روی آنها اجرا می‌شود و هر رایانه تاریخچه کل تراکنش‌های بیت کوین را روی خودش ذخیره می‌کند.

این نودها به‌صورت غیرمتمرکز (Decentralized) عمل می‌کنند و برای تأیید هر تراکنش جدید، نودها باید تراکنش را با سوابق ترکنش تطبیق دهند و این کار توان پردازشی یا قدرت CPU از نودها که همان ماینرها هستند می‌گیرد. پاداش استخراج که در طول Halving نصف می‌شود، در واقع جایزه ماینرها برای به اشتراک گذاشتن همین قدرت پردازش است.


چرا نصف‌شدن پاداش استخراج مهم است؟

به‌طور کلی بیت کوین یک ارز ضد تورمی است؛ یعنی عرضه آن محدود است و بالاخره روزی خواهد رسید که عرضه بیت کوین به صفر برسد و هیچ بیت کوین جدیدی وارد چرخه نشود. در نتیجه برای رسیدن به یک ارز ضد تورمی، مکانیزمی مثل نصف‌شدن پاداش استخراج ضروری است.

هنگامی‌ که ساتوشی ناکاموتو مشغول تعیین قوانین پروتکل بیت کوین بود، روی دو قانون بیش از همه تأکید داشت:

  • موجودی بیت کوین محدود به ۲۱ میلیون واحد باشد.
  • تعداد بیت کوین‌های تولیدشده به ازای هر بلاک، پس از هر ۲۱۰,۰۰۰ بلاک، ۵۰ درصد کاهش یابد.

ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin)، خالق اتریوم، در یادداشتی در وبسایت بیت کوین مگزین، در ارتباط با Halving می‌نویسد:

علت اصلی انجام این کار کنترل تورم است.یکی از بزرگ‌ترین خطاهای ارزهای فیات سنتی که تحت کنترل بانک‌های مرکزی هستند، این است که این بانک‌ها می‌توانند به هر میزان که بخواهند پول چاپ کنند و اگر بیش‌ازحد چاپ کنند، ارزش ارز دولتی طبق قانون عرضه و تقاضا سریعاً رو به کاهش می‌گذارد.


هاوینگ بیت کوین هر چند سال یکبار رخ می‌دهد؟


هاوینگ BTC هر ۴ سال یک بار اتفاق می‌افتد؛ با توجه به این‌ که در هر ساعت به‌طور میانگین ۶ بلاک تولید می‌شود و رویداد Halving هم پس هر ۲۱۰ هزار بلاک اتفاق می‌افتد، می‌توان به‌طور تقریبی گفت که این اتفاق هر ۴ سال یک‌بار رخ می‌دهد.

در ابتدای فعالیت بیت کوین، هر ده دقیقه ۵۰ واحد بیت کوین تولید می‌شد، یا به عبارت دقیق‌تر اولین ماینری که به پاسخ معادله بلاک می‌رسید، ۵۰ بیت کوین دریافت می‌کرد. در سال ۲۰۱۲، پس از اولین هاوینگ، پاداش استخراج به ۲۵ رسید و در سال ۲۰۱۶، پس از دومین بار، پاداش استخراج به ۱۲.۵ واحد رسید. امروز که در حال نگارش این مقاله هستیم، در هر ده دقیقه حدود ۱۲٫۵ بیت کوین تولید می‌شود. این رقم بعد از نصف‌شدن پاداش بعدی که در می ۲۰۲۰ (اردیبهشت ۹۹) اتفاق خواهد افتاد، به ۶٫۲۵ بیت کوین کاهش می‌یابد.


هاوینگ بعدی در چه تاریخی اتفاق خواهد افتاد؟


با توجه به میانگین زمان موردنیاز برای تولید بلاک (۱۰ دقیقه)، هاوینگ بعدی باید در ماه آوریل سال ۲۰۲۴ (فروردین/ اردیبهشت ۱۴۰۳) اتفاق بیفتد.

حقیقت این است که زمان بلاک‌های بیت کوین دقیقاً ۱۰ دقیقه نیست و به طور میانگین به ده دقیقه می‌رسد. از زمان خلق بیت کوین تاکنون میانگین زمان موردنیاز برای خلق یک بلاک ۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه بوده است و نه ۱۰ دقیقه کامل که حدود ۷ درصد سریع‌تر از زمان تخمینی ما است.


هاوینگ چه تأثیری روی قیمت بیت کوین می‌گذارد؟


مهم‌ترین سؤال افراد درباره هاوینگ این است که آیا این روی قیمت بیت کوین تأثیر خواهد گذاشت و پاسخ آن این است که کسی نمی‌داند. در واقع، روی کاغذ و از نظر تئوری، با فرض ثابت بودن تقاضا، اگر عرضه نصف شود، قیمت باید دو برابر قبل باشد تا به تقاضا پاسخ بدهد، اما لزوماً نمی‌توان گفت که تقاضا ثابت بماند و کاهش پیدا نکند.